Top 50 Award

Recipients

CHAN-Top-50-Email-Banners-FINAL

We are proud to announce the 2nd class of IPFW Top 50 students. These individuals are not only highly engaged on the IPFW campus in their academics and co-curricular activities, they also make significant impacts in their own communities.

These students will be recognized at the Top 50 Dinner, on Saturday, April 22 at 6pm in the Walb Union International Ballroom. 

Angela Barbour – Art Education
Kenda Barnes – Math Actuarial Science
Marcela Betancourt – Business Econ Public Policy, Biology
Paul Bojrab – Biology, Chemistry
Bre Anne Briskey – Psychology, History
Elizabeth Britner – English
Nathanial Brophy – Political Science ***
Helena Carvalho Schmidt – English, Communication
Carter Chase – Computer Science ***
Madison Chesnutt – Elementary Education
Mikaela Conley – Human Services
Kristin Costello – Hospitality Management
Patsy DePew – Elementary Education
Heather Dewey – History ***
Abbigayle Dunlavy – Biology, Psychology
Kiley Dunning – Communication Sciences and Disorders
Chat Gamba – Electrical Engineering
Olivia Hahn – Communication Sciences and Disorders
Jinlong Han – Biology
Damini Handa – General Administration
Joshua Hettinger – Music Education, Music Performance
Lauren Hoffman – Psychology
Nicole Howard – Counselor Education ^
Eseosa Igbinijesu – Accounting
Yehwon Jang – Business Econ Public Policy ***
Hannah Jennings – Psychology
Moriah Landon – Music Therapy
Trenton Lemon – Information Technology
James Malcolm – Hospitality Management
Haleigh Mann – Music Education
Meghan Menchhofer – Communication
Matthew Mock – Mechanical Engineering ***
Kyle Murphy – Electrical Engineering Technology
Sean O’Leary – Visual Communication and Design ***
Cameo Parry – General Studies
Kayla Paz – Health Services Administration  *
Matthew Place – Physics
Alisa Reber – Dental Hygiene
Brandon Roberts – Finance
Gabriela Romo – Biology *** ^
Kenneth Saillant – Biology Pre-Medicine
Danielle Sarrazine – Dental Lab Technology ***
Seth Schmenk – Civil Engineering ^
Graydon Schroeder – Finance, Spanish
Tianna Schuerman – Communication Sciences and Disorders
Mattison Siri – Physics, Electrical Engineering
Miranda Vance – Early Childhood Education
Callie Veelenturf – Biology
Nicole Williams – Finance ^
Nicole Winans – Mathematics Teaching

*** Denotes Exemplar

^ Denotes returning Top 50


Important Dates

  • January 9, 2017 — Nominations begin
  • February 17, 2017 - NOMINATION DEADLINE
  • March 1, 2017 — Deadline for students to accept nomination and have all material returned** Note change
  • March 29, 2017 - Tickets go on sale to public
  • April 4 & 5, 2017 - Headshots completed 
  • April 19, 2017 - RSVP's due for Top 50 Dinner
  • April 22, 2017 - Top 50 Awards Dinner